Burg i përjetshëm për 14 persona për sulmin terrorist Turqi
Gjykata turke ka dënuar 14 persona me burgim të përjetshëm për përfshirje në shpërthimin e disa kullave në Stamboll që vranë qindra vetë më 2016.

Sulmet mendohen të kenë ardhur nga grupi militant islamik ISIS dhe elementë të Partisë Separatiste të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Pas një lojë profesionale të futbollit më 10 dhjetor 2016, dy bomba shpërthyen jashtë stadiumit të Besiktas, ku luan një nga klubet më të mëdha të Turqisë. Grupi Liria e Kurdistanit, një degë e PKK tha se ka kryer sulmin e koordinuar, shkruan Agency Anadolu.

Gjithsej në këtë proces ishin të pandehur 27 vetë dhe nga ta, 14 janë mbajtur në burg përjetë, ndërsa për të tjerët kishte akuza të shumta që lidhen me vrasje, terrorizëm, tentativë vrasjeje me paramendim, anëtarësim në organizatë terroriste etj.
Shtuar më 17/05/2019, ora 14:31
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori