Britania drejt largimit nga BE, Johnson siguron mbështetjen e deputetëve
Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka siguruar mbështetjen e deputetëve për planin e tij për Brexit.

Gjatë seancës plenare të mbajtur sot, plani i Johnson mori 385 vota pro dhe 234 kundër.

Sipas planit të kryeministrit, dalja e Mbretërisë së Bashkuar do të realizohet në datën 31 janar.

Tani duhet që dokumentitë kalojë tani për miratim në Dhomën e Lordëve. Ndërkohë gjatë seancës pati edhe nga ata që e kundërshtuan Marrëveshjen e Tërheqjes, veçanërisht opozitarët.

Udhëheqësi i Laburistëve opozitarë, Jeremy Corbyn, u bëri thirrje ligjvënësve që të votojnë kundër marrëveshjes, duke thënë se ka mënyra më të mira dhe më të drejta për të lënë BE-në.

Shtuar më 20/12/2019, ora 18:05

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori