Britani: 17.2 milion njerëz kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër Covid-19
Autoriteti Shëndetësor Britanik njoftoi se sot janë shënuar 10.406 raste të reja të koronavirusit dhe se gjithsej 17.2 milion njerëz kanë marrë dozën e parë të vaksinës COVID-19.

445 vdekje të tjera u regjistruan brenda 28 ditëve nga diagnostikimi i pacientëve me COVID-19, sipas statistikave të qeverisë të publikuara çdo ditë.


Vaksina Covid-19 e zhvilluar nga kompania farmaceutike AstraZeneca në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit është më efektive nëse doza e dytë jepet tre muaj pas së parës, në vend të gjashtë javëve, sipas një studimi të botuar sot në rishikimin shkencor The Lancet .


Studimi i vlerësuar nga kolegët konfirmon gjetjet e kompanisë nga një studim i mëparshëm në fillim të këtij muaji, i cili tregoi se efikasiteti i vaksinës arriti në 76% për tre muaj pas injektimit të dozës së parë.

Efikasiteti arriti 81% kur doza e dytë u injektua pas 12 javësh. Në krahasim, kur kohëzgjatja e dozës së parë nga e dyta është gjashtë javë, efikasiteti i vaksinës bie në 55%./albeu.com/
Shtuar më 20/02/2021, ora 21:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori