Bramerz viziton Serbinë
Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë, Serç Bramerz, do te vizitoje Serbinë kete fillim jave. Në qendër të takimeve do të jetë kapja e dy të kërkuarve kryesorë të kësaj gjykate, Ratko Mlladiçit dhe Goran Haxhiqit.

Mlladiç akuzohet për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit gjatë luftës në Bosnje. Ndersa Haxhiç ka qenë drejtues i serbëve të Kroacisë gjatë luftës në Kroaci dhe akuzohet për krime lufte.

Arrestimi dhe dërgimi në Hagë i Mlladiçit dhe Haxhiqit janë ndër kushtet kryesore për integrimin evropian të Serbisë. (albeu.com)
Shtuar më 15/11/2010, ora 10:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori