Braktiset Fukushima: Qyteti goditet nga rrezatimi që del nga bërthama e tokës (FOTO)

Këto imazhe të bezdisshme tregojnë një Fukushima të braktisur, e dëmtuar si pasojë e një rrezatimi nga termocentrali që është duke u përdorur për të ndërtuar rrugë.

Një tërmet në vitin 2011">2011 shkaktoi një cunami masiv i cili krijoi tre centrale bërthamor Fukushima Daiichi në bregun lindor të Japonisë.

Me evakuimin e papritur të rreth 100,000 njerëzve, rajoni është lënë në një gjendje të tmerrshme të prishjes dhe fotografitë tregojnë disa nga dyqanet, sallat e zbavitjes dhe dyqanet e ngrirë në kohë pas katastrofës, raporton Albeu.com.

Ai vjen si pasojë e planit të Ministrisë së Mjedisit për përdorimin e tokës me rrezatim të ndotur për të ndërtuar rrugë në Prefekturën e Fukushima.

Gjyqi do të fillojë në qytetin e Nihonmatsu muajin e ardhshëm - pavarësisht nga protestat e ashpra nga banorët.

Toka e ndotur përfshin një shtrirje prej 600 metra në qytet para se të mbulohet me tokë të pastër dhe asfalt.

Në vitin 2011">2011, një cunami 10 metra i lartë që vrau rreth 19,000 njerëz u rrëzua në uzinën e energjisë bërthamore të Japonisë Fukushima.

Gjashtë vjet pas fatkeqësisë, studiuesit ende po përpiqen të pastrojnë karburantin në ujërat e reaktorëve të humbur.

Është vlerësuar se zyrtarët e uzinës kanë vendosur vetëm 10 përqind të karburantit të mbeturinave të lënë pas shkrirjes bërthamore.

Dhe fabrika e dëmtuar besohet të rrjedhë sasi të vogla të mbetjeve radioaktive në Oqeanin Paqësor, të cilat mund të udhëtojnë deri në koston perëndimore të SHBA.

Hulumtuesit tani po mbështesin shpresat e tyre në robotin e kontrolluar nga larg për të gjetur karburantin e humbur në mënyrë që të përpunojë mënyrën më të sigurt për ta hequr atë.

Shumë njerëz nuk janë plotësisht në dijeni se ka ende shumë njerëz të zhvendosur për shkak të tërmetit, tsunamit të vitit 2011">2011 dhe shkrirjes bërthamore që rezulton. /albeu.com/
Shtuar më 30/04/2018, ora 16:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori