Bota në prag lufte? Vetëm 11 shtete në botë nuk kanë konflikte (FOTO LAJM)

Bota ka konflikte të ndezura dhe të hapura e situata po shkon gjithnjë e më keq.

Që nga kriza në Gaza, tek militantët e ISIS e deri tek përleshjet me armë në Ukrainë, tregojnë se bota është e zhytur në konflikte të hapura.

Sipas studimit më të fundit të kryer nga Instituti për Paqe dhe Ekonomi (IEP), janë vetëm 11 shtete në botë që nuk janë të përfshira në konflikte.

Vlerësohet se nga viti 2007-të, paqja në botë sa vjen dhe rrezikohet, duke përhapur dhe frikën për një Luftë të Tretë Botërore.

Të vetmet shtete që janë me rrezik të ulët për luftëra janë Zvicra, Japonia, Katari, Mauritusi, Uruguai, Kili, Bostëana, Kosta Rika, Vietmani, Panamaja dhe Brazili.

Ndërsa, 10 shtetet ku ka konflikte më të ashpra llogariten të jenë Sudani Jugor, Iraku, Somalia, Sudani, Republika Qendrore Afrikane, Republika Demokratike e Kongos, Pakistani, Koreja e Veriut, Rusia dhe Nigeria./albeu.com/
Shtuar më 17/08/2014, ora 09:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori