Birmani, mbahen zgjedhjet parlametare
Qytetarët birmanezë i janë drejtuar sot kutive të votimit për zgjedhjet që zhvillohen në këtë vend. Partia e Aung San Suu Kyi, Liga Kombëtare për Demokracinë ka hyrë në garë për 45 vendet e Parlamentit.

Në zgjedhje të cilat ajo i ka kontestuar që prej vitit 1990. Në zgjedhjet e kaluara fituesja e çmimit ” Nobel”ishte nën arrest shtëpiak ku qëndroi 15 vjet, dhe gjeneralët ishin në pushtet. Gazetarët e huaj dhe vëzhguesit ndërkombëtar kanë aksesin më të madh që kanë pasur ndonjëherë në Birmani, ndërsa Bashkimi Evropian ka lënë të kuptohet se nëse zgjedhjet shkojnë mbarë, mund të lehtësojë disa nga sanksionet. /albeu.com/
Shtuar më 01/04/2012, ora 12:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori