Bilanc tragjik nga tërmeti i fuqishëm, më shumë se 500 vetë kanë humbur jetën në Iran (FOTO LAJM)

Pëlqej
Më shumë se 500 njerëz kanë vdekur pas një tërmeti 7,3 ballë që goditi një zonë të Iranit verior pranë kufirit me Irakun, dhe mijëra të tjerë mbetën të plagosur, përcjell albeu.com.

Epiqendra e tërmetit, që goditi të dielën rreth orës 9:20 të orës lokale, ishte në qytetin iranian Ezgeleh.

Shumica e dëmit duket se qëndron në qendër të provincës iraniane të Kermanshah, e vendosur në mes të maleve Zagros, duke ndarë Iranin dhe Irakun.

Menjëherë pas mesditës të së martës, deri në 530 njerëz humbën jetën sipas organizatës së lajmeve të Iranit.

Deri në 7,460 njerëz u plagosën, sipas IRNA (Agjencia e lajmeve të Republikës Islamike).

Hëna e Kuqe e Iranit raportoi se 70,000 njerëz kishin nevojë për strehim emergjent.

Numri i të vdekurve u rrit ashpër të hënën në mëngjes dhe sa vazhdon e rritet. /albeu.com/












Shtuar më 14/11/2017, ora 14:15
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori