Bie statuja e Leninit në Ukrainë (FOTO LAJM)

Pëlqej
Një grup njerëzish të pakënaqur janë tubuar në sheshin e Lirise ne qytetit e Harkovit në Ukrainë dhe kanë rrëzuar bustin e Vladimir Leninit.

Harkovi është qyteti i dytë në Ukrainë, pas kryeqytetit, Kiev.

Ky qytet ndodhet 20 kilometra larg kufirit me Rusinë dhe ishte një vatër e nxehtë e përleshjeve mes pro-rusëve dhe ukrainasve nga marsi në prill të këtij viti.

Qytetarët e Harkovit kishin tentuar ta rrëzojnë dhe më herët bustin e Leninit, por ishin penguar nga separatistët rusë. /albeu.com/

Shtuar më 29/09/2014, ora 14:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori