Bie popullariteti i koalicionit Merkel
Albeu.com
Popullariteti i koalicionit konservator-liberal i kancelares gjermane, Angela Merkel ka filluar të ulet. Lajmi është bërë i ditur nga një sondazhi i cili u publikuar ditën e premte.
Bashkimi Kristiandemokrat (CDU) i Angela Merkel mori vetëm 38 % të votave, tre % më pak se një javë më parë. Rezultatet e këtij sondazhi u publikuan stacionit televiziv ZDF.Aleati i tij liberal i FDP-së humbi tre pikë duke fituar vetëm tre për qind të votave, sipas studimit të bëre me 1 260 persona nga 18 maji deri më 20 maj. Ai arriti të marrë në zgjedhjet legjislative të muajit shtator një vlerësim historik prej 14,6 %. Kjo rënie ka shkuar në favor të partive të opozitës dhe socialdemokratët fituan dy pikë duke arritur në 29 % ashtu si të Gjelbërit që fituan rreth 15 % dhe e majta radikale Die Linke 11 fitoi %.
Shtuar më 22/05/2010, ora 09:52
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori