Bie numri i azilkërkuesve në Gjermani
Numri i azilkërkuesveGjermani është ulur ndjeshëm krahasuar me një vit më parë. Gjatë nëntë muajve të vitit 2016 kanë mbërritur 213 mijë azilkërkues. Ky numër është 577 mijë më pak se e njëjta periudhë e një viti më parë.

Rënia nuk është befasuese, por shifrat zyrtare janë bërë publike nga ministri i brendshëm Thomas de Maiziere.

Shumica e azilkërkuesve janë nga Siria dhe Afganistani, ndryshe nga viti i kaluar ku në krye ishin sirianët dhe shqiptarët.

Në vitin 2015, rreth 890 mijë azilkërkues mbërritën në Gjermani. /albeu.com/
Shtuar më 12/10/2016, ora 19:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori