BE pezullon marreveshjen tregtare me Ukrainën
Pasi Presidenti i Ukrainës nuk miratoi menjeherë propozimin e marrëveshjes tregëtare mes BE-së dhe Ukrainës, opozita dhe populli i Ukrainës doli në protesta prej më shume se katëe javesh.

Pas Deklaratës së dy ditëve më parë të Kryeministrit rus se BE po ndërhyn në punët e brendëshme të Ukrainës, sot Bashkimi Evropian ka vendosur të pezullojë punën për një marrëveshje tregtare me Ukrainën, njofton BBC.

BE shprehet se Presidenti i Ukrainës Yanukovych nuk u angazhua siç duhet për marrëveshjen tregëtare pasi refuzoi t'a nënshkruante atë në nëntor.

BE gjithashtu thekson se Presidenti i Ukrainës ishte nën presionin rus. /albeu.com/
Shtuar më 15/12/2013, ora 13:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori