BE miraton Marrëveshjen e Asociimit me Ukrainën
28 vendet anëtare të Bashkimit Evropian miratuan formalisht Marrëveshjen e Asociimit me Ukrainën.

Ky është hapi i fundit në procesin e ratifikimit dhe marrëveshja do të hyjë në fuqi më 1 shtator.

Marrëveshja historike, fillimisht, është planifikuar të nënshkruhet në nëntor të vitit 2013.

Por, presidenti i atëhershëm i Ukrainës, Viktor Yanukovych, është tërhequr nga ajo, nën presionin e Moskës.

Ky veprim ka shkaktuar protesta masive, të cilat e kanë detyruar Yanukovychin të ikë nga pushteti në shkurt të vitit 2014.

Rusia është përgjigjur pastaj me aneksimin e gadishullit ukrainas të Krimesë. /albeu.com/
Shtuar më 11/07/2017, ora 18:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori