BE mbështet protestat në nder të George Floyd
Protesta për vdekjen e George Floyd në duart e katër oficerëve të policisë në Minneapolis është përhapur në të gjithë botën, dhe me të dënimi i praktikuesve të policisë amerikane nga diplomatët dhe figurat e tjera të qeverisë.

Sot, shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, foli për këtë çështje në Bruksel, duke e quajtur vdekjen e Floyd një abuzim të pushtetit.

"Si njerëzit e Shteteve të Bashkuara," u tha ai gazetarëve, "ne jemi të tronditur dhe tmerruar nga vdekja e George Floyd."

Borrell tha që evropianët "mbështesin të drejtën e protestës paqësore, dhe gjithashtu ne dënojmë dhunën dhe racizmin e çdo lloji, dhe me siguri, ne bëjmë thirrje për një përshkallëzim të tensioneve".

Associated Press shton:

Në Francë, protestat ishin planifikuar për mbrëmjen në Paris dhe në të gjithë vendin pas thirrjeve nga familja e një francezi me ngjyrë, i cili vdiq menjëherë pasi u arrestua nga policia në vitin 2016. Një protestë ishte planifikuar gjithashtu në Hagë, Hollandë.

Mijëra marshuan përmes Sidneit. Protestuesit në qytetin më të madh të Australisë brohorisnin, "Unë nuk mund të marr frymë" - disa nga fjalët e fundit të Floyd, Eric Garner, një afrikano-amerikan që u vra ndërsa u arrestua në vitin 2014, dhe David Dungay, një 26 vjeçar, që vdiq në një burg i Sidneit në 2015 ndërsa ishte i rrethuar nga pesë roje.

Protestuesit mbanin pankarta ku shkruhet "Cështjet e Jetës së Zezë", "Abështja Aboriginale e Jetës", "Heshtja e Bardhë është Dhuna" dhe, duke iu referuar atyre që protestojnë në qytete në të gjithë SH.B.A., "Ne ju shohim, ju dëgjojmë, qëndrojmë me ju".

Protestuesit, të cilët duket se ishin rreth 3,000 persona, marshuan nga Hyde Park në parlamentin e shtetit të Uellsit të Ri Jugor, me planet për të vazhduar në konsullatën e SHBA.

"Eshtë thjesht një ndarje klimatike e asaj që po ndodh në Amerikë, dhe po ndodh gjithashtu këtu në Australi, megjithëse është delikate", tha një protestuese, Aoatua Lee. "Racizmi është real për mua".
Shtuar më 02/06/2020, ora 16:39

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori