BE mbështet deklaratën e Obamës
Catherine Ashton
Bashkimi Europian ka mbështetur deklaratën e presidentit amerikan Barak Obama në fjalimin e mbajtur mbi Lindjen e Mesme, për krijimin e një shteti palestinez sipas kufijve të 1967-ës.

Zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë të BE, Catherine Ashton, ka deklaruar se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara ndajnë “vizion të përbashkët”.

“BE dhe SHBA kanë objektiv të përbashkët një zgjidhje të drejtë dhe afatgjatë për Lindjen e Mesme, të bazuar në dy shtete që jetojnë pranë njëri-tjetrit”, tha zëdhënësja.

Ndërsa propozimi i presidentit Obama u kundërshtua nga kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu. /albeu.com/
Shtuar më 20/05/2011, ora 16:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori