Banka Boterore i anullon te gjitha borxhet Haitit te shkaterruar
Albeu.com
Banka Botërore vendosi që të anuloi ditën e premte të gjitha borxhet e mbetura të qeverisë së Haitit ndaj Shoqatës për zhvillimin Ndërkombëtar, i cili është ekzekutivi i bankës për mbështetjen e vendeve më të varfra dhe për dhënien e huave.
Borxhi i Haitit ishte 36 milionë dollarë. Në një deklaratë të Bankës Botërore theksohej se anulimi i borxhit të Port Au Princ u realizua fal kontributeve të këtyre vendeve: Italia, Belgjika, Kanadaja, Finlanda, Franca, Gjermania, Irlanda, Japonia, Holanda, Norvegjia, Spanja, Suedia dhe Zvicra.
Shtuar më 29/05/2010, ora 08:41
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori