Ban Ki-moon kërkon lejimin e ndihmave në Siri
Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, u ka bërë thirrje SHBA-ve dhe Rusisë, që të kërkojnë nga palët ndërluftuese në Siri të lejojnë kalimin e sigurt të ndihmave për civilët e rrethuar.

Ban tha se 20 kamionë me ushqime dhe furnizime të tjera mbesin në kufirin turk, duke pritur garanci për sigurinë në Alepo dhe se mosmarrëveshjet midis palëve në konflikt janë duke i vonuar ndihmat.

"Masa e sigurisë janë jashtëzakonisht të rëndësishme", tha ai, transmeton "Evropa e Lirë".

Rreth 250,000 njerëz janë të bllokuar në pjesën lindore të Alepos. /albeu.com/


Shtuar më 15/09/2016, ora 09:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori