Babai i Alfie Evans kërkon të planifikojë ditët e fundit të djalit të tij (VIDEO)
Pëlqej
Babai i Alfie Evans thotë se dëshiron "të krijojë një marrëdhënie" dhe "të ndërtojë një urë" me spitalin Alder Hey, pas takimit me mjekët për të diskutuar planet për sjelljen e shtëpisë së tyre të vogël në spital për të kaluar ditët e tyre të fundit si një familje, raporton Albeu.com.

Në një deklaratë jashtë spitalit në Liverpul, Tom Evans tha se donte të protestohej për kthimin e Alfit në jetën private dhe për tu siguruar që ata mund t'i jepnin djalit 'dinjitetin dhe rehatinë që i duhet'.

Ai gjithashtu falënderoi ata që kishin shprehur mbështetjen e tyre për fëmijën e tyre të vogël dhe falënderoi spitalin, për mbështetjen dhe kujdesin.

Duke dhënë një deklaratë në emër të vetes dhe nënës së Alfrit, Kate James, ai tha: "Jetët tona janë kthyer me kokë poshtë nga fokusi intensiv tek Alfie dhe gjendja e tij.

'Familja jonë e vogël së bashku me Alder Hej është bërë qendra e vëmendjes për shumë njerëz në mbarë botën dhe kjo do të thotë që ne nuk kemi qenë në gjendje të jetojmë jetën tonë ashtu siç dëshirojmë.

"Ne jemi shumë mirënjohës dhe ne e vlerësojmë të gjithë mbështetjen që kemi marrë nga e gjithë bota, duke përfshirë edhe përkrahësit tanë italianë dhe polakë, të cilët kanë përkushtuar kohën dhe mbështetjen e tyre për luftën tonë të pabesueshme.

"Tani do t'ju kërkojmë të ktheheni në jetën tuaj të përditshme dhe të lejoni veten time, Kate dhe Alder Hej për të formuar një marrëdhënie, për të ndërtuar një urë dhe për të ecur nëpër të.

"Ne gjithashtu dëshirojmë të falënderojmë stafin Alder Hey në çdo nivel për dinjitetin dhe profesionalizmin e tyre gjatë asaj që duhet të jetë një kohë jashtëzakonisht e vështirë për ta gjithashtu.

"Së bashku i njohim ngjarjet që ngjarjet e fundit kanë vënë mbi ne të gjithë dhe ne tani dëshirojmë për privatësinë për të gjithë të interesuarit.

'Në interesin e Alfie do të punojmë me ekipin e tij të trajtimit në një plan që i siguron djalit tonë dinjitetin dhe rehatinë që ka nevojë.

"Nga kjo pikë e tutje nuk do të ketë më deklarata të lëshuara apo intervista të dhëna. Ne shpresojmë që ju do ta respektoni këtë. Faleminderit.'

Deklarata e tij jashtë spitalit është një kthesë në tonin që mori më parë gjatë ditës, ku tha se mjekët e djalit të tij 'na urrejnë' sepse 'ne nuk jemi si ata'.

Lufta e fjalëve me mjekët e djalit të tij erdhi pasi ai i kërkoi spitalit që ta linte Alfien të kthehej në shtëpi, ndërsa protestat për të siguruar lirimin e tij ndodhën në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe jashtë ambasadave britanike në Poloni dhe Irlandë.

Të mërkurën, Gjykata e Apelit mbështeti një vendim që pengoi Alfien të udhëtojë jashtë vendit pasi mbështetja e tij për jetën u tërhoq të hënën.

Nëna e Evans dhe Alfie, Kate James, duan që djali i tyre të transportohet në një spital në Romë.

Duke folur jashtë spitalit të Alder Hey në Liverpool, zoti Evans tha: "Ne u refuzuam dje për të shkuar në Itali për fat të keq. Mund ta marrim më tej, por a do të ishte gjëja e duhur për të bërë, a do të kishte më shumë kritika? '

Ai shtoi: 'Alfie nuk ka nevojë për kujdes intensiv më. Alfie është shtrirë në shtrat me një litër oksigjen që shkon në mushkëri dhe pjesa tjetër është ai.

"Disa njerëz thonë se është një mrekulli, nuk është një mrekulli, është një gabim diagnostifikimi".

Zhvillimi më i fundit që Alfie mund të merret në shtëpi vjen pasi u zbulua se stafi i NHS në Liverpool duhet të fshehë uniformat e tyre në rast se abuzohen.

Ai gjithashtu zbuloi se familja nuk e ka përjashtuar marrjen e veprimeve të mëtejshme ligjore dhe se ata kishin 'apele për të eksploruar'.

Z. Evans, i cili dëshiron që tre nga mjekët e tij të ndjekur për konspiracion për vrasje, tha: "Ata na urrejnë. Ata nuk na pëlqejnë, sepse unë kam luftuar kundër tyre për kaq kohë dhe kam të drejtë ".

Ai shtoi: 'Ne nuk jemi si ata. Ne ecim nëpër korridore dhe ata hyjnë në kube të tjera për të na shmangur. Ata na japin disa vështrime të tmerrshme sikur të jemi në gabim. Është sikur ne jemi kriminelë dhe ne po shohim poshtë ". /albeu.com/
Shtuar më 26/04/2018, ora 19:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori