Avokati i njohur i jep fund jetës duke u djegur
Një avokat i mirënjohur amerikan ka vdekur pasi ka djegur veten në një park në Nju Jork në shenjë proteste kundër ndryshimeve klimatike.

Trupi i David Buckel, 60 vjeçar është gjetur në një park në Brukllin.

Përmes një letre qe u zbulua pasi ai kishte kryer vetëvrasje ai ka thënë se ka djegur veten duke përdorur karburante për të simbolizuar siç ka thënë dëmin që po i bëjnë njerëzit, botës.

Ai ka thënë se shumë persona marrin ajër të keq dhe disa prej tyre përballen me vdekje të hershme.

Buckel është njohur për punën e tij në të drejtat e komunitetit LGBT, ndërsa më vonë është angazhuar në shumë grupe për mbrojtjen e ambientit.

“Vdekja ime e hershme me karburante reflekton atë që po i bëjmë vetes”, ka shkruar ai./REL/
Shtuar më 15/04/2018, ora 12:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori