Australianët indigjenë qytetërimi më i lashtë në Tokë
Së fundmi është vërtetuar nëpërmjet një testi të ADN-së se popujt indigjenë të Australisë janë qytetërimi më i lashtë në tokë.

Origjina e tyre daton më shumë se 50.000 vjet në Epokën e Vjetër të Gurit, sipas hulumtimit.

Shkencëtarët morën mostrat e ADN-së të popullsive moderne në Australi për të gjetur gjurmët gjenetike të qytetërimit të lashtë dhe për të rindërtuar udhëtimin e tyre nga Afrika 72.000 vjet më parë.

Studimi i ri tregon se eksploruesit fillestar arritën në një superkontinent prehistorik të quajtur Sahul rreth 58.000 vjet më parë, përcjell albeu.com

Kjo tokë e madhe përfshinte Australinë, Guinea e Re dhe Tasmania, përpara se të ndaheshin nga nivelet në rritje të detit.

Studimet e mëparshme kanë zbuluar se njerëzit në ditët moderne kanë një përqindje të vogël të ADN Neandertalit për shkak të ndërthurjes.

Ngjashëm, kjo garë e panjohur e njeriut ka kontribuar rreth katër për qind të gjenomit australian indigjen.

Gjetjet gjithashtu duket se zgjidhin një argument të gjatë drejtues midis ekspertëve se si njerëzit e parë u larguan nga Afrika.

Disa besojnë se jofrikanët janë nga një numër i vogël eksploruesish që u larguan nga kontinenti, por të tjerët mbajnë një sërë valësh emigrantësh.

Gjithashtu u zbulua se ka shumëllojshmëri të madhe në përbërjen gjenetike të popujve indigjenë në vetë Australinë. /albeu.com/

Shtuar më 02/01/2018, ora 08:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori