Armët e veçanta të superfuqisë teknologjike ushtarake të Izraelit (FOTO LAJM)

Izraeli është sot një superfuqi teknologjike dhe një nga eksportuesit më të mëdhenj të armëve me shitje vjetore që arrijnë deri në 6.5 miliardë dollarë.

Shteti hebre që prej vitit 1985, mban vendin e parë për eksportin e droneve dhe zotëron rreth 60% të tregut global.

Pas tij vinë SHBA-të, që furnizojnë rreth 25% të tregut.

Klientët e Izraelit janë shtete si Rusia, Koreja e Jugut, Australia, Franca, Gjermania dhe Brazili, përcjell Tema.

Disa nga shpikjet izraelite në ushtri janë robotët patrullues “Guardian UGV”, sistemi anti-rakoteror “Arrow”, mini-satelitë për spiunim, droni “Heron TP”, dhe tanku “Merkava”, një nga më efikasët dhe më të mbrojturit në botë.

Shtuar më 31/01/2017, ora 17:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori