Arinjtë e uritur dhe agresivë alarmojnë autoritetet
Pëlqej
Novaya Zemlya, një rajon i izoluar i Rusisë po përjeton një emergjencë për shkak të arinjve. BBC raporton se dhjetra arinj polare, shpesh agresive, janë shfaqur pranë vendbanimeve njerëzore.

Autoritetet e Novaya Zemlya, ku ka disa mijë banorë, kanë njoftuar për disa raste të arinjve që kanë hyrë në shtëpi dhe ndërtesa publike dhe kanë sulmuar njerëz. Arinjtë polare vuajnë pasojat e ndryshimeve klimatike dhe janë të detyruar të lëvizin për të kërkuar ushqim. Rusia i klasifikon ato si lloje të rrezikuara dhe ndalimi i tyre është i ndaluar.

Vigansha Musin, kreu i administratës lokale, tha se më shumë se pesë arinj ishin në terren të kazermave të ushtrisë lokale, ku bazohen forcat e mbrojtjes ajrore shkruan bw.

Tani për tani, agjencia federale ruse përgjegjëse për mbrojtjen e mjedisit ka refuzuar lejen për të vrarë “kafshët më agresive”, por vendosi të dërgojë një komision për të vlerësuar situatën.
Shtuar më 10/02/2019, ora 21:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori