Arabia Saudite jep 1 miliardë dollarë për argëtim hapësinor
Qeveria saudite ka investuar 1 miliard dollarë në ndërmarrjet britanike Virgin Group të Richard Branson.

Kontrata është përshkruar si “partneritet i fluturimit në hapësirë, lëshimit te satelitëve dhe argëtimit në hapësirë”, mbështetur nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite. Sipërmarrja do të furnizojë tre kompani VirginVirgin Galactic, Kompania Spaceship dhe Virgin Orbit.

“Ky partneritet me Virgin Group pasqyron hapat e mëdha që mbretëria po bën drejt vizionit për një ekonomi të shumëllojshme dhe të bazuar në dije”, tha Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman.

Sipas Branson, investimi është shenjë e besimit nga bashkësia ndërkombëtare në të treja kompanitë.

“Tani jemi vetëm disa muaj larg dërgimit të njerëzve në hapësirë dhe vendosjes së satelitëve rreth Tokës”, tha Branson.

Marrëveshja mund të çojë në zhvillimin e një industrie argëtimi me qendër në Arabinë Saudite.Investimi është pjesë e një bashkëpunimi me biznesmenin, i cili vlerësoi reformat ekonomike dhe sociale nga Princi Salman.

Më herët, Branson deklaroi investimin e tij në projektin e Detit të Kuq që ka si qëllim kthimin e 50 ishujve saudite në një destinacion turistik luksoz.
Shtuar më 27/10/2017, ora 17:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori