Anthony Myint fiton çmimin më të mirë të kuzhinës 2019
Kuzhinieri dhe dietologu Anthony Myint është emëruar fituesi i një çmimi të madh me vlerë 100,000 euro për punën e tij në kuzhinë.

Myint u emërua marrësi i Çmimit Botëror të Kuzhinës 2019 në San Francisko më 16 korrik, për punën e tij si konsulent ushqimor duke këshilluar disa nga restorantet më të mira në botë.

botën e ushqimit, njihet si bashkëthemeluesi i restorantit popullor kinez, "Mission Chinese Food" me kuzhinierin Danny Boëien.

Ai gjithashtu ka përgatitur studimet e tij në ekonomi dhe studime aziatike në projektin e tij të konsulencës së restorantit "ZeroFoodprint".

Në një deklaratë Anthony shprehet:

"Fillova të gatuaj sepse besoj se restorantet mund ta bëjnë botën një vend më të mirë dhe të bëhem prind si shtatë vjet më parë, me të vërtetë më frymëzuan për të eksploruar atë që kuzhinierët mund të bëjnë për ndryshimin e klimës".

Ai mundi finalistët nga Gana, Panama, Malajzia, Italia dhe Britania e Madhe për të fituar çmimin e madh.

Vitin e kaluar çmimi shkoi në Jock Zonfrillo të Australisë, për punën e tij që përkrahte trashëgiminë ushqimore të popujve indigjenë të vendit.
Shtuar më 17/07/2019, ora 13:01

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori