Anijet greke dhe turke përplasen në Mesdhe, tensioni kap majat (VIDEO)

Pëlqej
Dy anije të rojes bregdetare greke dhe turke janë përplasur edhe fizikisht me njëra-tjetrën në zonën e ishujve të konstestuar mes dy shteteve.

Ngjarja, e cila ka zënë një hapësirë të madhe në mediat e dy vendeve ka ndodhur gjatë ditës së djeshme ku anija patrulluese greke dhe ajo turke kanë patur një afrim të rrezikshme me njëra-tjetrën, përcjell Albeu.com.

Incidenti ndodhi në zonën e ishujve të cilët Turqia i quan "Kardak" ndërsa Greqia i quan "Imia".

Autoritetet greke e kanë cilësuar këtë një ngjarje që ndodhi për shkak të devijimit të rrugës nga anija turke, ndërsa autoritetet turkee kanë dënuar këtë akt të grekëve sipas tyre.

Në vitin 1996 të dy shtetet kanë qenë në prag të luftes për ishujt në fjalë, ndërsa fërkimet janë të përhershme për zonën e patrullimit. /albeu.com/
Shtuar më 18/01/2018, ora 11:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori