Amerika është zbuluar 70 vjet para Kolombit (FOTO-LAJM)

Pëlqej
Një historian britanik ka publikuar një hartë e vitit 1418 për të cilën ai pretendon se Amerika është zbuluar 70 vjet para se ta zbulonte Kristofor Kolombi. Gavin Menzies, thotë se Amerika është zbuluar nga admirali kinez, Zheng He, dhe mendohet që kinezët të kenë lundruar përgjatë brigjeve te Paqësorit 40 mijë vjet para lindjesKrishtit.

Harta është një kopje 600-vjeçare dhe është gjetur në një dyqan librash të dorës së dytë. Sipas tij zbulimi i Amerikës është bërë nga kinezi Zheng He, dhe jo nga Kolombi. /albeu.com/

Shtuar më 09/10/2013, ora 11:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori