Aleksandar Vuçiç sot në Srebrenicë (VIDEO)
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të jetë sot në Srebrenicë. Në qytetin ku ka ndodhur masakra e 8000 burrave dhe djemve myslimanë, në vitin 1995, kreu i qeverisë së Beogradit do të marrë pjesë në një konferencë ekonomike ndërsa do të bëjë edhe homazhe te memoriali i viktimave të masakrës.

Kjo është vizita e parë e Vuçiçit në Srebrenicë që pas 11 korrik, dita e përvjetoritë të 20-të të kësaj masakre, kur edhe u sulmua fizikisht nga qytetarët e pranishëm.

Përgjegjëse për masakrën e Srebrenicës kanë qenë forcat serbe të Bosnjës, ndërsa Gjykata Ndërkombëtare e Hagës e ka ciësuar si genocid.

Në videon e mësipërme mund të ndiqni sulmin që iu bë Vuçiç më 11 korrik në Srebrenicë. /albeu.com/
Shtuar më 11/11/2015, ora 10:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori