E FUNDIT/ Sulmohet Tom Doshi në Shkodër
Alarmojnë ekspretët: Koreja e Veriut mund të sulmojë SHBA-të me goditje elektromagnetike
Koreja e Veriut mund të përgatisë një goditje elektromagnetike në SHBA me anë të dy satelitëve të saj që tashmë rrotullohet mbi Amerikë, paralajmërojnë ekspertët.

Ekziston frika që Phenianin po krijon fshehurazi aftësinë për të shpërthyer një armë bërthamore në lartësitë e hapësirës, duke vendosur një EMP që do të copëtonte sistemet elektrike më poshtë me rezultate katastrofike, shkruan ‘Mail Online”

Koreja e Veriut ka dy satelitë të vëzhgimit të tokës të lëshuara në vitet 2012 dhe 2016, ku secilit prej tyre i duhet 74 minuta për t’u rrotulluar rreth orbitës së tokës.

Dr Peter Vincent Pry, drejtor ekzekutiv i Task Force mbi Sigurinë Kombëtare në SHBA thotë se Koreja e Veriut po i pozicionon satelitët satelitët e saj në një “epokë bërthamore të raketave, versionin e kiberazheve (cyberage)” të diplomacisë së betejës në mënyrë që ata të kenë gjithmonë njërin prej satelitëve mbi SHBA-të ose afër tyre. /albeu.com/

Shtuar më 08/05/2017, ora 19:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori