Jepet alarmi, cunam mbi tre metra në Meksikë (VIDEO)
Një tërmet i rrallë dhe i fuqishëm 8,4-magnitude goditi në Meksikën, duke vrarë të paktën pesë persona, ndërsa sizmologët paralajmëruan për një cunami prej më shumë se tre metrash.

Tërmeti goditi në det të hapur në Paqësor rreth 75 milje në jugperëndim të qytetit të Tres Picos në shtetin jugor të Chiapas duke lënë 5 të vdekur, mes tyre dy fëmijë shkruan ALbeu.com.

Shërbimi sizmologjik i Meksikës megjithatë dha si zyrtare një madhësi prej 8.4, e cila nëse konfirmohet do të ishte më e fuqishmja ndonjëherë e regjistruar në këtë vend.

"Valët e cunamit do arrijnë më shumë se tre metra mbi nivelin e detit janë të mundshme në brigjet e Meksikës," -thanë sizmologët nga Sondazhet Sizmologjikë të SHBA.

Paralajmërimi i cunamit është për brigjet e Meksikës, përmes Amerikës Qendrore në Guatemalë, El Salvador, Kosta Rika, Nikaragua, Panama dhe Honduras dhe deri në jug si Ekuadori.

Banorët janë avokuar dhe Presidenti Enrique Pena Nieto urdhëroi që shkollat të mbesin të mbyllura të premten në Chiapas dhe Mexico City, kështu që zyrtarët mund të inspektojnë për dëmtime strukturore. /albeu.com/
Shtuar më 08/09/2017, ora 10:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori