Alarm kombëtar, infeksioni i mushkojnave lë të vdekur 456 njerëz në Filipine
Autoritetet shëndetësore në Filipine kanë deklaruar vendi është përfshirë nga një sëmundjes virale që ka lënë më shumë se 450 njerëz të vdekur prej në janar të këtij viti.

Rreth 100,000 raste me ethet tropikale janë raportuar në të gjithë territorin filipinas gjysmën e parë të këtij viti.

Është një rritje prej 85% krahasuar me periudhën e njëjtë vitin e kaluar.

Epidemitë janë deklaruar në katër rajone të vendit: Mimaropa, Visayas Perëndimore, Visayas Qendrore dhe Mindanao Veriore.

Zyrtarët e shëndetësisë po monitorojnë situatën në nëntë rajone të tjera, përfshirë Davaon, provincën e Presidentit të Filipinës, Roderigo Duterte.

Të gjithë filipinasit e infektuar janë të shtruar për t’u kuruar në në spitalin Quirino në Manila.

Shkak për sëmundjen e përhapur në të gjithë Filipinet, është infeksioni viral i mushkojnave, që ka simptoma të ngjashme me gripin, si dhimbje koke të, dhimbje të muskujve, ethe dhe skuqje të plota të trupit.
Shtuar më 16/07/2019, ora 14:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori