Ahmedinexhad popopozoi qeverine e re iraniane
Albeu.com
Presidenti iranian, Mahmud Ahmadinexhad, paraqiti në parlament listën e kandidatëve të tij për të formuar një qeveri të re. Deputetët konservatorë kanë shprehur rezerva për disa nga këta kandidatë duke përfshirë edhe vetë Ahmadinexhadin, i cili i bëri të ditur emrat që të dielën e kaluar. Presidenti iranian krijoi në mënyrë të veçantë një situatë të papritur duke njoftuar që ai do të prezantonte tre gra në qeverinë e tij, për herë të parë që prej themelimit të Republikës Islamike në 1979. Parlamenti do të nisë të shqyrtojë listën më 23 gusht dhe votëbesimi për çdo kandidat do të nis nga 30 gushti. Ahmedinexhad siguroi mandatin e dytë në zgjedhjet e një muaji më parë, por rizgjedhja e tij e kundërshtuar, e ka zhytur vendin në një krizë politike të paprecedentë.
Shtuar më 20/08/2009, ora 21:18
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori