Afganistan, 7 civile vriten gabimisht
Albeu.com
Shtatë civilë afganë janë vrarë sot në afërsi të kufirit me Pakistanin, pasi pjesëtarët e policisë agfane gabimisht hapën zjarrë kundër grave të një fshati, kumtoi policia.
Policia kufitare ka shtënë kundër civilëve duke menduar se janë kryengritës. Policët pas incidentit janë arrestuar, ndërsa banërët e fshatit kanë pohuar se të vrarët nuk kanë qenë ekstremist.
Kufiri pakistanezo-afgan është kordior i rebelëve talebanë dhe kontrabandistëve, ndërsa pjesëtarët e policisë kufitare janë objekt i shpesht i slumeve të ekstremistëve.
Shtuar më 06/02/2010, ora 20:08
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori