Abdullah Gyl, president i ri i Turqise
Albeu.com
Abdullah Gyl, me 339 vota pro u zgjodh president i ri i Turqise. Gyl do te pasoje presidentin e deritanishem Ahmet Nexhdet Sezer.Ne turin e trete te zgjedhjeve presidenciale, Abdullah Gyl fitoi para Sabahattin Cakmakoglu (70 vota) nga Partia e ekstremit te djathte MHP dhe Tayfun Icli 13 vota.

Ne votim morren pjese gjithsej 448 deputete nga gjithsej 550 sa numeron parlamenti turk.

Votimin e bojkutoi partia e majte CHP me liderin e saj Denis Baykal.

albeu.com, Ankara
Shtuar më 28/08/2007, ora 15:59
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori