Abass pranon planin e Mubarakut
Albeu.com
Presidenti i autoritetit palestinez, Mahmoud Abass gjate fjales se tij ne Keshillin e Sigurimit te Kombeve te Bashkuara eshte shprehur i gatshem te mbeshtese planin e armepushimit me Izraelin te propozuar nga presidenti egjiptian Hosni Mubarak dhe ai francez Nikolas Sarkozy.Abass duke folur per “krimet e kryera ndaj popullit te tij” ka kerkuar qe t’i jepet fund sulmit izraelit.

Ai eshte shprehur i gatshem per vendosjen e nje force nderkombetare qe te garantoje armepushimin e plote ne bashkepunim me te dyja palet.

Edhe Shtetet e Bashkuara jane shprehur pro planit Mubarak-Sarkozy per ndalimin e menjehershem te luftimeve mes Hamasit dhe ushtrise izraelite.

“Duhet te arrijme sa me shpejt ne nje marreveshje”, eshte shprehur sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice, ne KS.

“Mirepresim pozitivisht deklaraten e presidentit te Egjiptit”, tha ajo.

Mubarak ne nje konference per shtyp, se bashku me homologun francez Sarkozy, kerkoi ndalimin e luftimeve dhe beri thirrje per arritjen e nje marreveshjeje afatgjate mes paleve.

Ai sugjeroi krijimin e korridoreve te sigurise nepermjet te cilave te kalojne ndihmat per popullsine e Rripit te Gazes. Kerkese e cila u pranua nga kryeministri izraelit Ehud Olmert. (tch)
Shtuar më 07/01/2009, ora 15:05
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori