A e mbani mend fjalimin e Chavesit që tronditi opinion botëror?
Në 22 shtator 2006, pra 8 vjet larg nga sot, Hugo Chaves mbajti një fjalim në Kombet e Bashkuara.

Ky fjalim do të trondiste opinionin botëror, pasi Chaves do ta konsideronte Xhorxh Bushin, president të Amerikës në atë kohë, si një "djall" dhe SHBA-në se po luan një lojë politike të rrezikshme.

“Dje, djalli erdhi këtu, dje djalli ishte këtu, në po këtë vend. Mban ende erë squfur ky podium, prej ku më ka takuar të flas. Dje, zonja dhe zotërinj, nga kjo tribunë presidenti i Shteteve të Bashkuara, që unë e quaj “djall” erdhi këtu që të flasë si padron i botës”, deklaroi Chavezi në Ansamblenë e 61 të OKB-së në Nju Jork, në 21 shtator 2006, transmeton Bota.al. /albeu.com/
Shtuar më 22/09/2014, ora 17:40
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori