A do shkojë Mlladiç në Hagë?
Apeli i Ratko Mlladiç kundër transferimit në Hagë, ku do të përballet me akuzat për genocid do të merret në konsideratë nga Gjykata e Krimeve të Luftës në Serbi.

Avokati i ish-gjeneralit serbo-bosnjak argumentoi se Mlladic eshtë shumë i sëurë për t'u përballur me gjykatësit dhe se ka nevojë për trajtim mjekësor në Beograd. Avokati Milosh Saljic hodhi në kutine postare, dosjen e Apelit qe do t'i dergohet Gjykatës së KrimeveSerbi.

Por duket se kërkesa e tij për ekstradim do të hidhet poshtë. Mjeket që e ekzaminuan 69-vjecarin thanë se ai është në gjendje të mirë për t'u ekstraduar.
Ministrisë së Drejtësisë do t'i duhen tre ditë për të vendosur për Apelin, por sipas analistëve, pritet të të rrezohet me herët.

Autoritetet kane hedhur poshte raportimet se ai ka probleme me degjimin dhe se ka nje krah te paralizuar, pasoje e nje hemorragjie cerebrale.

Shtuar më 31/05/2011, ora 13:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori