7.6 milione njerez vdesin cdo vit nga kanceri
Albeu.com
Sot është Dita Botërore e luftës kundër kancerit. Kjo ditë synon të informojë dhe të vetëdijësojë njerëzit mbi mundësitë që kanë për parandalimin dhe kurimin e kancerit.
Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se motoja e ditës së sotme për kët vit është “Edhe kanceri mund të parandalohet”. Unioni Ndërkombëtar kundër kancerit bën të ditur se rreth 40% e sëmundjeve të kancerit mund të parandalohen. Çdo vit 12 milionë njerëz preken nga kanceri, kurse 7.6 milionë të tjerë vdesin nga kjo sëmundje
Shtuar më 04/02/2010, ora 15:25
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori