750 mijë civilë mbeten të bllokuar në Mosul
Ndërsa beteja për çlirimin e Mosul ka nisur që në fundin e vitit të kaluar, mijëra civile janë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në mes të përpjekjeve gjithnjë e më të tmerrshme nga luftëtaret e ISIS, të cilët i kanë përdorur civilet si mburoja njerëzore.

Sipas televizionit rus, “Rusia Today”, beteja e vazhdueshme tregon se është çnjerëzore nga të dy krahët e luftimeve.

Ndërkohe që “Shteti Islamik” ka kryer mizori si prerje kokash dhe gjymtyrësh ndaj civile vetëm për t’i ndaluar ata nga arratia që ka marrë.

Rreth 750.000 mijëra civile kanë mbetur ende të bllokuar në zonat e kontrolluara nga shteti islamikMosul.

Përpos zhvillimeve nga kampet e civilëve, nga fronti i luftimeve vijnë të dhëna se forcat irakiane dhe të koalicioni po kryejnë ajrore ndaj xhihadistëve pavarësisht nga prania civile në zonë.

Disa mijëra njerëz janë vrarë dhe plagosur në betejën për Mosulin, që kur ushtria irakiane e përkrahur nga koalicioni i mbështetur nga SHBA, filloi operacionin për të rimarrë qytetin nga terroristet në 17 tetor. /albeu.com/

Shtuar më 06/03/2017, ora 17:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori