5 shtetet që kanë më shumë shanse të fitojnë Luftën e Tretë Botërore (FOTO LAJM)

5.Britania e Madhe
Ushtarë: 387.570
Aviacion: 222 aeroplanë, 153 helikopterë
Detaria: Rreth 367.860 tonelata
Armë nukleare: Mbi 160 koka bërthamore të shpërndara, gjithsej 225
Ushtria e Anglisë llogaritet e katërta në botë, si dhe fuqia e dytë e bllokut perëndimor. Veç kësaj deri më vitin 2030 Britania pritet që të jetë ekonomia numër një në Evropë, duke e tejkaluar Gjermaninë. Shkak tjetër është edhe lidhja e fuqishme ekonomike dhe ideologjike me SHBA-të.
Situata në botë nuk është aspak më e mirë sesa para fillimit të Luftës së Dytë Botërore">Botërore. Po të kemi parasysh, marrëdhëniet e acaruara në mes të Rusisë dhe Perëndimit të nxitura nga tensionet në Ukrainë dhe embargon ekonomike ndaj Rusisë, pastaj situatën e nxehtë në Lindjen e Mesme, e po ashtu edhe në atë të Largët dhe raportet e acaruara mes Kinës dhe Japonisë në lidhje me ishujt kontestues, rreziku nga një konflikt me përmasa botërore">botërore nuk është i vogël. Shto këtu edhe kapriçot e Kimit të Koresë së Veriut…

Mediat botërore">botërore njoftojnë se është kriza ekonomike që nuk po publikohet ajo që nxit konflikte dhe kriza të tilla mund edhe të përshkallëzohen drejt një luftë të re botërore">botërore.

Në galerinë e mësipërme renditen pesë vendet më të fuqishme ushtarakisht në botë. /telegrafi/
Shtuar më 01/09/2017, ora 13:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori