47 vite martesë, ndahet nga jeta e moshuara të cilës bashkëshorti i bënte serenata poshtë dritares
Imazhi i 81-vjeçarit Stefano Bozzini duke luajtur fizarmonikë nga një rrugë italiane poshtë dritaresspitalitgruas së tij vodhi zemrat në të gjithë botën.

Carla Sacchi u lejua të dilte nga spitali afër Piacenza disa ditë më parë, por tani ka vdekur në shtëpinë e saj.

Megjithëse ajo nuk ishte infektuar me Covid, sipas rregullat e spitalit se burri i saj nuk ishte në gjendje ta vizitonte.

Kryebashkiaku i Piacenza Patrizia Barbieri tha se sëmundja u kishte “ndalur përqafimet”.

Sidoqoftë, në një mesazh në Facebook, ajo i dha nderim gjestin e “thellë” të Z. Bozzini.

“Në atë serenatë ne të gjithë e njohëm dashurinë, në thjeshtësinë e gjuhës së saj universale”.

Stafi i spitalit dhe banorët në qytetin Castel San Giovanni panë se ish-anëtari i regjimentit Alpin të Italisë veshi kapelën e tij Alpine, u ul në një stol dhe luajti një sërë melodish përfshirë Spanish Eyes nga oborri poshtë dritaresgruas së tij.

Djali i tij Maurizio tha që Stefano e kishte pyetur spitalin nëse ai mund të “interpretojë disa këngë për të, për t’i dhënë asaj pesë minuta lumturi”.

“Ishte një ditë me diell, unë do të doja të luaja më gjatë, për tërë ditën,” tha Z. Bossini për gazetën Piacenza Libertà.

Çifti ishte martuar për 47 vjet dhe ai i dha gruas së tij një puthje ndërsa ajo shikonte nga pas dritares.
Shtuar më 27/11/2020, ora 15:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori