4 ushtare turq vriten e 4 te tjere pagosen pas shperthimit te nje mine
Albeu.com
Kater ushtaret turq e kane humbur jeten, ndersa kater te tjere jane plagosur sot ne Turqine Juglindore.Sic ben te ditur agjencia turke Anadolia, ngjarja ka ndodhur ne qytetin Cakurxha ne provincen juglindore turke Hakqari, ne afersi te kufirit mes Turqise dhe Iranit, kur automjeti me te cilin kane udhetuar te 8 ushtaret ka hasur ne nje mine. Televizioni turk NTV njoftoi se mes viktimave eshte edhe nje oficer i Forcave te Armatosura te Turqise. Menjehere pas shperthimit forcat turke te sigurimit kane nisur nje operacion kunder separatisteve kurde ne rajon. Supozohet se minen e kane vendosur pjesetare te Partise Punetore kurde (PKK), e cila javeve te fundit ka marre pergjegjesine edhe per disa sulme terroriste qe kane ndodhur ne tere territorin e Turqise. BW
Shtuar më 20/07/2005, ora 20:06
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori