E FUNDIT/ Një plumb në kokë, vdes 26 vjeçari
36 persona humbin jetën gjatë festimeve në Shangai
36 njerëz kanë humbur jetën nga shtypja e turmës së madhe të njerëzve që ishin mbledhur për të festuar ndërrimin e viteve.

Shtypja ndodhi në sheshin “Chenyi” në Shangai, ku mijëra njerëz ishin mbledhur për të pritur vitin 2015.

media sociale thuhet se rrëmuja është shkaktuar nga njerëz të cilët ndalonin për të kapur monedha false që binin nga ballkoni i një klubi nate.

Situata doli jashtë kontrolli rreth orës 23:35. Fotot tregojnë njerëz që marrin ndihmën e parë të shpejtë në rrugë dhe një numër i madh policie.

Shumica e personave që kanë humbur jetën janë student, ku mes të cilëve 25 femra, raporton media shtetërore. Presidenti kinez, Xi Jinping i ka kërkuar guvernatorit të Shangait që të zbulohet shkaku u rrëmujës sa më shpejt të jetë e mundur.

Spektakli i fishekzjarrëve që bëhet çdo vit në Bund u anulua për shkak të mbipopullimit. Hetimet do të fokusohen tek arsye që nxorën njerëzit në rrugë edhe pse ceremonia festive ishte anuluar si dhe përse nuk kishte mjaftueshëm policë në rrugë për të ofruar ndihmë.
Shtuar më 01/01/2015, ora 11:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori