25 % e Izraelit banohet nga myslimanët
Zyra e Qendrës së Statistikave të Izraelit ka njoftuar se shteti izraelit ka gjithsej 8.2 milionë banorë.

Nga numërimi që i është bërë popullatës, është arritur në përfundimin se në Izrael jetojnë gjithsej 8.252.500 banorë.

Nga këta, 6.186.100 janë hebrenj, (75 përqind) 1.709.900 arabë myslimanë (20.7 përqind) dhe 356.500 të tjerë (4.3 përqind).

Izrael aktualisht janë 290.000 palestinezë, të cilët nuk kanë shtetësi, por vetëm leje qëndrimi. /albeu.com/
Shtuar më 23/09/2014, ora 15:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori