24-vjet nga kur "ndarja e botës" u shemb me rënien e Murit të Berlinit (FOTO LAJM)

Gjermania sot feston 24-vjetorin e bashkimit, mes ish-perëndimit kapitalist dhe ish-lindjes komuniste.

Pavarësisht se kanë kaluar 24-vjet">24-vjet, dallimet në qytete mes Lindjes dhe Perëndimit janë akoma të pranishme.

Bashkimi i Gjermanisë ka ndodhur saktësisht më 3 tetor 1990 dhe qëllimi ishte që zhvillimi ekonomik të jetë i barabartë.

Por, data që është ngulitur tek çdo gjerman është 9 nëntori, datë kur ra edhe "Muri i Berlinit", simboli i ndarjes së Gjermanisë dhe i botës në dy blloqe, gjë që shënoi edhe fundin e Republikës Demokratike të Gjermanisë./albeu.com/


Shtuar më 03/10/2014, ora 09:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori