Shuhet Tomas Eloy Martinez, autori i "Santa Evita"
Albeu.com
Vdiq në Buenos Aires, në moshën 75 vjeçare, Tomás Eloy Martínez, një shkrimtar i madh argjentinas. Prej një kohe të gjatë luftonte kundër kancerit. Shkrimtar dhe gazetar, ndër të tjera edhe i 'New York Times ", ishte konsideruar si një prej gazetarëve më të mirë argjentinas.
Ai u dëbua për ankesat e tij gjatë diktaturës ushtarake dhe në vitin 1969 kishte mbledhur një seri intervistash me Juan Perón, ish-president i Argjentinës, për të mbledhur material për të shkruar atë që mbetet vepra e tij më e famshme, "Santa Evita', romani argjentinas më shumë i përkthyer i të gjitha kohërave.
Shtuar më 01/02/2010, ora 15:48
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori