Khedira “burgos” tre gazetarë
Autoritetet tuniziane arrestuan tre gazetarë, pasi ata publikuan disa fotografi “imorale” të mesfushorit Sami Khedira, në median ku punonin. Ata përcollën në gazetë imazhet në të cilën futbollisti i Realit të Madridit dhe Gjermanisë shfaqet së bashku me gruan e tij pothuajse të zhveshur.

Gazetarët rrezikojnë të dënohen deri me disa vjet burg, nëse do të shpallen fajtorë për “inkurajimin” e imoralitetit.

Veprimi është dënuar ashpër nga Federata e Gazetarëve Ndërkombëtarë. “Arrestimi tre gazetarëve është një provë e qartë e mungesës së një shtypi të lirë në Tunizi”, u shpreh presidenti i këtij organizimi, Jim Boumelha.

”Publikimi i një fotografie të vetme nuk përbën reklamë për një stil të caktuar jete”, theksoi ai.

Sami Khedira, një futbollist i kombëtares gjermane, është shumë i famshëm në Tunizi, vendi i tij i origjinës. /albeu.com/
Shtuar më 17/02/2012, ora 11:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori