Edi Rama
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Edi Rama lindi mė 4 korrik 1964 ėshtė Kryetar i Partisė Socialiste tė Shqipėrisė piktor, basketbollist dhe politikan shqipėtar.

Prej vitit 2000 deri nė vitin 2011, Edi Rama udhėhoqi Bashkinė e Tiranės.

Rama ėshtė zgjedhur tre herė rresht kryetar i Bashkisė sė Tiranės. Ai ėshtė bir i Artistit tė popullit Kristaq Rama, Edi deri mė tani ka siguruar njė vend nė kujtesėn e pėrbashkėt tė kombit si njė njeri qė solli risi nė jetėn shoqėrore shqiptare. Edi Rama ėshtė shumė popullor nė qytetin ku ka lindur dhe jeton,nė kryeqytetin Tiranės.

Nė vitin 2000 Edi Rama kandidoi nė zgjedhjet lokale nė Tiranė si kandidat i pavarur por i pėrkrahur nga Partia Socialiste Shqiptare (PSSH).

Nė kandidimin per mandatin e dytė si kryetar bashkie ai kandidoi nėn flamurin rozė, ku dhe u anėtarėsua nė parti nė vitin 2003.

Mė 2004 fiton titullin “World Mayor” duke garuar suksesshėm kundėr kryebashkiakut tė Romės, Athinės dhe Mexico Districto Federal.

Nė zgjedhjet lokale tė 8 majit 2011 Rama, qė kandidonte pėr herė tė katėrt, humbi ndaj kandidatit tė Partisė Demokratike, Lulzim Basha. Udhėhoqi Bashkinė e Tiranės pėr 11 vjet.

Botimet:
• Kurban, 2011 Botimet Dudaj

Shtuar më 20/08/2012, ora 12:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
A rrezikohet vendi ynë nga sulmet e ISIS?
24.21 %
56.08 %
14.67 %
5.02 %
Total 4894 Vota!
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.