Edi Rama
Pëlqej
Edi Rama lindi më 4 korrik 1964 është Kryetar i Partisë Socialiste të Shqipërisë piktor, basketbollist dhe politikan shqipëtar.

Prej vitit 2000 deri në vitin 2011, Edi Rama udhëhoqi Bashkinë e Tiranës.

Rama është zgjedhur tre herë rresht kryetar i Bashkisë së Tiranës. Ai është bir i Artistit të popullit Kristaq Rama, Edi deri më tani ka siguruar një vend në kujtesën e përbashkët të kombit si një njeri që solli risi në jetën shoqërore shqiptare. Edi Rama është shumë popullor në qytetin ku ka lindur dhe jeton,në kryeqytetin Tiranës.

Në vitin 2000 Edi Rama kandidoi në zgjedhjet lokale në Tiranë si kandidat i pavarur por i përkrahur nga Partia Socialiste Shqiptare (PSSH).

Në kandidimin per mandatin e dytë si kryetar bashkie ai kandidoi nën flamurin rozë, ku dhe u anëtarësua në parti në vitin 2003.

Më 2004 fiton titullin “World Mayor” duke garuar suksesshëm kundër kryebashkiakut të Romës, Athinës dhe Mexico Districto Federal.

Në zgjedhjet lokale të 8 majit 2011 Rama, që kandidonte për herë të katërt, humbi ndaj kandidatit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Udhëhoqi Bashkinë e Tiranës për 11 vjet.

Botimet:
• Kurban, 2011 Botimet Dudaj

Shtuar më 20/08/2012, ora 12:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori