Blendi Fevziu
Blendi Fevziu
Blendi Fevziu gazetar shqiptar dhe drejtuesi i emisionit "Opinion" në TV Klan. Blendi Fevziu ka lindur me 18 Maj 1969.Ai eshte drejtues i emisionit Opinion qe ne 31 Gusht 1997. Eshte diplomuar per letersi dhe gjuhe shqipe ne Universitetin e Tiranes me 1991.

Ne vitin 1989 ka qene pjese e stafit te gazetes Studenti ne Universitet. Me dhjetor 1990 dhe shkurt 1991 ka qene pjesemarres aktiv i Levizjes Studentore qe solli ndryshimin e regjimit ne Shqiperi.

Ne 5 Janar 1991 ka qene bashkethemelues i gazetes Rilindja Demokratike, organi i pare i shtypit te lire pas thuajse 70 vitesh ne Shqiperi.
Ka qene Kryeredaktor i Gazetes Koha Jone me 1992
Kryeredaktor i gazetes Aleanca 1993 - 1996">1996
Bashkekryeredaktor i gazetes "Poli i qendres" 1996">1996
Shef i Politikes ne gazeten "Indipendent" 1997
Redaktor ne Revisten Klan 1996">1996 - 2001
Drejtor i gazetes Korrieri 2001 - 2005">2005
Drejtor i gazetes Koha Jone 2007 - 2008
Ne vitin 1997 filloi ne TVSH emisionin "E diela debat", emision i perjavshem i debatit politik qe transmetohej direkt, diten e diel, ne ora 20.30.
Ne Tetor 1998 emisioni u transferua ne Tv Klan. Qe prej vitit 1999 emisioni u transferua te enjten ne ora 21.00 dhe qe nga 2001 u quajt Opinion. Prej vitit 2008 Opinion transmetohet 4 here ne jave, nga e hena te merkuren ne ora 22.30 dhe te enjten ne ora 21.00.


Botime

"100 ushtare" 1992 (bashkeautor me Ben Blushin);
"Piedestale pa Statuja" 1994;
"Gjysma tjeter e botes" 1996">1996;
" Para dhe pas kamerave" 1999;
" 50 + 1" 2004;
"Histori e Shtypit Shqiptar 1848 - 2005">2005" 2005">2005;
"Jeta ime...Intervistë me Blendi Fevziun" 2010;
"Hiri i Vullkanit" 2010;
"Piedestale pa Statuja" (Ribotim i plotesuar) 2011
"Enver Hoxha" Biografi 2011
Shtuar më 11/02/2012, ora 20:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori