Veturat elektrike do të lëvizin në rrugë edhe me baterinë e zbrazur (VIDEO)
Pëlqej
Mbushja (karikimi) i baterive me teknologji pa tela (Wireless Charging) ka arritur në një stad të lartë zhvillimi dhe mund të përdoret edhe për pajisje më të mëdha se telefoni.

Qeveria Izraelite në partneritet me kompaninë ElectRoad janë duke ndërtuar një rrugë automobilistike e cila do të mbushë baterinë e veturës suaj me anë të teknologjisë së transmetimit të energjisë elektrike pa tela, transmeton Express. Fillimisht me këtë teknologji do të ndërtohen rreth 18 km rrugë nga Eilat deri në Aeroportin Ndërkombëtarë në Ramon.

Fillimisht kjo rrugë do ti shërbej autobusëve të transportit publik.

Shtuar më 18/05/2017, ora 12:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori