Ky ėshtė Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster (FOTO LAJM)

Pëlqej
Lamborghini Aventador
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Prodhuesi italian i automobilave supersportiv e prezantoi anėtarin e ri nė familjen Aventador. Bėhet fjalė pėr modelin LP 700-4 Roadster i cili pėr shumėn prej 300.000 euro dhe me 700 kuajt fuqi e tij do t’ju ofrojė kėnaqėsi tė vėrtetė.

Kulmi me peshė 6 kilogramė
Produkti mė i ri nga Sv. Agate vjen me kulmin palosės qė pėrbėhet nga dy pjesė i bėrė nga fibrat e karbonit. Ky kulm peshon vetėm 6 kilogramė, dhe ai largohet me dorė, dhe pėr kėtė nuk nevojitet ndonjė forcė e madhe. Kur jemi te masa tė themi qė ėshtė forcuar shtesė shasia, e nevojshme pėr siguri dhe pėr ruajtjen e performancave tė automobilit.

Kur kulmi ėshtė i larguar qarkullimi i ajrit brenda kabinės mund tė rregullohet me reflektorin e parmė dhe me dritaren lėvizėse tė pasme e cila mund tė shėrbejė edhe si rregullator i zhurmės apo tė tingullit tė fuqishėm qė vjen nga motori.

Performancat e kėtij versioni janė gati identike me ato nė coupe. Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster e vė nė lėvizje motori 6.5-litra V12 me 700 KF dhe 690 Nm. Me kėtė motor ky automobil do tė duhet tė arrijė shpejtėsinė maksimale prej 350 km/h, ndėrsa pėr pėrshpejtim deri nė 100 km/h do t’i nevojiten 0.1 mė shumė, pėrkatėsisht 3 sekonda.

Reduktim i harxhimeve
Risinė mė ta madhe e paraqet sistemi i paraqitur kohė mė parė pėr deaktivizimin e cilindrave i pajisur me stop start sistemin, te dyja kėto me qėllim tė reduktimit tė harxhimeve dhe natyrisht pėr kontribuimin pėr njė rrethinė mė tė pastėr. Pėrndryshe, motori ėshtė i pajisur me ndėrruesin automatik ISR me shtatė shpejtėsi cili forcėn e pėrmendur dhe momentin e shpėrndanė nė tė katėr rrotat.

Rrotat kanė diametėr 20 inē para dhe 21 pas. Nė fund mund tė shtojmė qė blerėsit kėtė model mund ta porosisin nė ngjyrėn e veēantė “Azzuro Thetis” e cila e ndryshon tonin varėsisht nga kėndi i dritės, por edhe paraqet njė lloj “homazhi” pėr modelin Miura Roadster nga viti 1968. Arritje e para tė kėtij modeli janė paraparė pėr mesin e vitit tė ardhėm, pak para stinės verore. /zeri/
Shtuar më 10/12/2012, ora 19:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

albeu